Kuidas puhastada ja hooldada vannitoa- ja köögimööblit

(Porcelanosa Gruppi kuuluv vannitoamööbli valmistaja Gama Decor juhised)

Köök ja vannituba on niinimetatud märjad ruumid, mida kasutatakse tihedasti iga päev. Seetõttu peab nende sisustus vastama erilistele, kõrgendatud tingimustele. Et teie vannitoa- ja köögimööbel teeniks teid muutumatus headuses palju aastaid, kasutame me selle valmistamiseks tippkvaliteetseid materjale ning jälgime hoolikalt tootmisprotsessi kõiki etappe.

Mida aga peaksite nüüd teie tegema selle heaks, et teie köök püsiks võimalikult pikka aega uus ning perfektselt kaunis?

Puhastus- ja hooldusnipid

Kas puhastada kööki/vannituba pidevalt või koristada pikemate vaheaegadega, ent siis hästi põhjalikult? Soovitame kindlasti esimest varianti. Pideval puhastamisel ei jõua mustus kinnistuda/sisse imbuda ning teil ei teki vajadust kasutada selle eemaldamiseks tugevatoimelisi ja abrasiivseid puhastusvahendeid.
Gamadecori köögi/vannitoamööbli hooldamine on üpris lihtne. Põhireegel: ärge tarvitage vägivalda – terariistu, karedaid küürimiskäsnu, lahuseid, pleegitusvahendeid, küünelakieemaldajat, äädikat, sidrunhapet, abrasiivseid küürimispulbreid, lihvimisvahendeid jne.

Erinevad materjalid, tekstuurid, viimistlused jne nõuavad loomulikult erinevaid hooldusvahendeid ja –võtteid.
Kõigepealt aga tavapärasest, igapäevasest puhastamisest:

Üldised soovitused

Tolmu, plekkide, sõrmejälgede, toiduvalmistamisel tekkinud pritsmete ja mööbli pinnale kondenseerunud suitsu-rasvaaurude eemaldamiseks lahustage soojas vees pisut pehmetoimelist pesemisvahendit/seepi. Pühkige pinnad-kapid-laekad niiske lapiga üle ning kuivatage seejärjel pehme, kuiva lapiga. Erilist hoolikust vajavad kõiksugu nurgad.
Kui on vähimgi kahtlus, et puhastusvahend võib kahjustada eseme viimistlust, muuta värvitooni vmt, soovitame kindlasti katsetada kõigepealt mõnel varjatumal pinnal, mitte aga kapiuksel.
Korrodeeriva toimega (happeid ja leeliseid sisaldavad) puhastusvahendid võivad lühendada metallaksessuaaride ja –valamu kaunina väljanägemise iga.
Ärge jätke kraane tilkuma!
Ärge pistke niiskeid lappe ja käsnu kappi või sahtlisse kuivama, sest pidev niiskus suudab ajapikku ka parimate materjalide puhul oma töö teha.

Laminaatpinnad

on kõige kergemini puhastatavad ning ei vaja mingeid erijuhised.

Puit- ja vineerpindade

puhastamiseks tarvitage kergelt niisket lappi. Ärge püüdke eemaldada kangekaelsemaid plekke liiga tugevasti hõõrudes. Hõõruge ja kuivatage piki puidumustrit – nii säilitab puitpind paremini oma loomuliku ilu ja naturaalse väljanägemise.

Lakitud pindade

igapäevaseks puhastamiseks võtke pehme seemisnahk-, „Vileda“ või käsnlapp. Kemikaalidest võib tarvitada aknapuhastusvedelikke.

Roostevabast terasest pinnad

Müügil on üpris laias valikus vahendeid - metallfassaadide, soojendusplaatide, kubude, ahjude jne tarvis. Järgige nende kasutamisel tootja juhiseid! Need on harilikult pakendil kirjas, ent alati võite küsida ka Gamadecori toodete müüjalt.

Kroomitud/nikeldatud käepidemed

on viimistluse saanud galvaanilises vannis. Neid võib puhastada samade vahenditega kui laminaat- või puitpindu.
Kangekaelsete plekkide ja kriimustuste puhul võib proovida autohooldusvahendeid.

Kubude metallfiltrid

Enamik tänapäevaseid kubusid on varustatud metallfiltriga. Neid ei ole vaja välja vahetada, vaid nt nõudepesumasinas puhtaks pesta. Parema pesutulemuse saate, kui asetate nad masinasse vertikaalselt. Üldjuhul võiks filtreid puhastada kahe nädala tagant, ent loomulikult sõltub see ka kasutamise intensiivsusest. Järgige tootja soovitusi!

Klaaspindadele

sobivad täpselt samad vahendid, mida tarvitate aknaklaaside puhastamiseks.

Puit- ja laminaattööpinnad

Puidust tööpinnad vajavad veekindluse säilitamiseks pidevat hooldust. Gamadecor annab teile sobiva vahendi koos tööpinnaga kaasa, järgige vaid selle kasutamise juhiseid! Kui hooldusvahendit aga millegipärast pole juurde lisatud, võtke ühendust äriga, kust oma Gamadecori ostsite!
Laminaattööpinnad ei nõua erilisi puhastusnippe.
Nii puidu kui laminaadi puhul tuleb arvestada, et nad ei kannata kõrget kuumust ja terariistu. Seetõttu tarvitage kuumaaluseid ning puidust, graniidist või plastikust lõikelaudu.

Kvarts- ja klaasaglomeraattööpinnad (Trend „ Cristallino“, Silestone’i tüüpi)
Akrüülresiintööpinnad (Coriani tüüpi)
Roostevabast terasest tööpinnad
Garaniittööpinnad
Kõigi nende puhastamisel ja hooldamisel peaksite juhinduma iga konkreetse tootja soovitustest.
Küsige nõu kas tööpinna paigaldajalt või Gamadecori müüjalt.

Kuidas vältida niiskuskahjustusi?

Üldised soovitused:
Ärge kasutage kappide-sahtlite puhastamisel aurupesurit! Surve all tulev aur tungib materjalidesse ning võib pinnad lootusetult kummi ajada.
Pühkige nii külmade kui kuumade jookide või vedelate toitude pritsmed kohe ära!

Valamu(kapi)d

Tootja on varustanud need metallpõhjaga, niisiis on need lekete kindlustatud. Veenduge, et sifoonsulgurid on tihedasti kinni. Kui neid puhastamiseks avate, pange alati veekogumisnõu alla!

Nõudepesumasinad

Kui te ei soovi kahjustada kappe-sahtleid-tööpindu nõudepesumasina töötamise ajal tekkiva veeauruga, olge kannatlikud. Ärge kiirustage kohe pärast töötsükli lõppu nõudepesumasina ust avama, vaid laske selle sisemus maha jahtuda! Järgige masina tootjafirma soovitusi!

Sisseehitatud (integreeritud) külmikusektsioonid

Sulamisvee lekkimise vältimiseks on tootja varustanud need metallpõhjaga.
Soovitame siiski sulatusprotsess kontrolli all hoida (st. jälgida, et ei tekiks ummis¬tusi).

Kubud

Soovitame kubu toiduvalmistamise, aga ka lihtsalt vee keetmise ajaks kindlasti tööle panna. Nii väldite rasvaosakeste ladestumist ja vee kondenseerumist oma kööki.

Soklipaneelid

Alumiiniumist soklipaneelid on täiesti niiskuskindlad. Neid võib puhastada ka rohke veega. Puitvineerpaneele aga tuleb puhastada nagu puitpindu, st. hoida neid otsesest veega kokkupuutest.

Kõikvärki vuugid, liite- ja ühenduskohad

tuleb mööbli kokkupanekul ja kraanikausside installeerimisel väga hoolikalt tihendada, et niiskus neist läbi ei tungiks. Kontrollige nende seisundit aeg-ajalt! Kuivatage tööpinnad (eriti lamineeritud kattega pinnad!) pärast kasutamist hoolikalt, et vältida niiskuse võimalikku läbi liitekohtade pinna alla kogunemist!

Sisekliima

Puit kui looduslikku päritolu materjal reageerib temperatuuri ja õhuniiskuse muutustele paisumise ja kokkutõmbumisega. Ideaalne oleks, kui suudaksite hoida õhuniiskuse pidevalt 55-70% ning temperatuuri 18-22oC vahemikus.
Kui õhk on liiga kuiv, kasutage õhuniisutajat või hoidke köögis keskkütteradiaatori juures lahtist veeanumat.
Uusehitistes on õhuniiskus sageli liiga suur, üle 70%. Sel puhul on tarvis head ventilatsiooni.
Õhuniiskus ja selle reguleerimiseks tarvilikud meetmed sõltuvad väga palju ka sellest, kas elate mere ääres või sisemaal.

Üks lisameede veel, kui soovite oma kööki kaua kaunina hoida: vältige päikesekiirte otsest langemist puitpindadele! Lakkidele on lisatud puitu ultraviolettkiirte eest kaitsvaid aineid, kuid naturaalpuit muudab päikese käes aja jooksul tugevasti värvi.