Märja ruumi taskutark

Olete silmitsi revolutsioonilise situatsiooniga vannitoas. Selge on, et vana ei kõlba. Ükskõik, kas teid häirivad tilkuvad kraanid, hallituskolded, sobimatu ruumi- või lihtsalt teie meelest aegunud värvilahendus – alustada tuleks raha kokkulugemisest. Kui palju on ja kui palju kulub/võite kulutada. Eelarvet tehes võite avastada, kui palju läheb maksma kõik hädatarvilik enne seda, kui saate valida lõppviimistlust.

Moes olevat ehitada WC ja vannituba kokku? Olgu pealegi. Kui on oht, et teie peres peab hommikul keegi, jalad ristis, ukse taga kügelema, seni kuni teine hambapesu või habemeajamise lõpetab, pole selle moe järgimine ilmselt teie jaoks.

Moes olevat: vann välja, dušinurk asemele! Ent mitte siis, kui teie peres on talvel soojas vannis mõnuleda armastajaid!

Järjest rohkemad igatsevad oma elamisse sauna. Kõik on võimalik ega pruugigi olla hirmkallis, kuid nõuab läbimõeldud projekti ja teatud eritingimuste täitmist. Sestap on nt kortermajade ümberehituslike remondiplaanidega elanikel kindlam käia esmalt linnaosavalitsuse elamumajandusosakonnas asja uurimas, kaasas esmane eskiislahendus. Tüüpprojektiga korrusmajades on kitsukese WC ja vannitoa kokkuehitamine koos tarbetu koridorijupi kaasamisega reeglina lubatud. NB! Sanitaarkabiini (WC ja vannitoaploki lammutamisel tohib kasutada tavalist ehitusfirmat, ent kandvatesse seintesse avade tegemiseks ainult selleks litsenseeritud spetsialistfirma teenuseid!

Torutööd on küllalt kallid, kuid nt mõnekümne aasta vanuses paneelmajas sageli möödapääsmatud. Isegi kui olete oma korteri piires torud uutega asendanud, pole te kaitstud ootamatuse eest, et ühel hetkel ilmub avariitehnik teie euroremonti rikkuma – ainult sealt pääseb ta püstikule ligi.

Hüdroisolatsioonitööd peab igal juhul hoolikalt tegema. Ei maksa mõelda, et kui panete põrandale ja seina plaadid, siis muutubki ruum niiskusekindlaks. Ega plaadid tõepoolest vett läbi lasegi, küll aga vuugivahed.

Elektritööd – juhtmestiku, pistikupesade ja kontaktide vahetamine – on sageli samuti möödapääsmatu. Vannituppa sobivad kaetud klapiga niiskuskindlad pistikupesad ja niiskuskindlad maandusega lülitid.

Põrandaküttega ruum kuivab kiiresti ja soe põrand on mõnus. Põrandakütte diletantlikul paigaldamisel on aga juhtunud, et hakatakse kütma hoopis alumise naabri lage. Spetsialist ei unusta alumise paneeli ja küttekolde vahelist isolatsioonikihti!

Ventilatsioon on igas majas reeglina olemas, aga ei toimi. Ja kui ei toimi, elate varsti ummuksis koos hallitusseentega. Suhteliselt lihtne, ent teravmeelne lahendus: seadke tualeti/pesuruumi seina ventilatsiooni šahti ventilaator, mis hakkab tööle, kui ruumis tuli põlema lülitatakse.

Ripplagi on märjas ruumis soodne lahendus – sealt ei hakka värvi kooruma ja sinna saab hõlpsasti paigaldada punktvalgustid.

Valgustus on meikimisel või habeme ajamisel ääretult tähtis. Elu- või magamistoa jaoks liiga rahutu halogeenvalgus (efektvalgus) sobib vannituppa väga hästi. Ühtlase valguse tagamiseks tuleks niiskuskindla kattega, suunatavad punktvalgustid paigaldada ca 30 cm sammuga, sest hõredama asetuse puhul tekivad varjud. Rippvalgustid sobivad ainult väga kõrgesse, avarasse, uus-vanamoodsasse vannituppa.

Mis seina ja mis põrandale? Milline kraanikauss, pott ja aksessuaarid?

Alles nüüd siis olete jõudnud selleni, millest paljud kogemusteta vannitoauuendajad alustavad – plaatide, pottide, valamute, segistite, nagide jmt valimine.

Jällegi sõltub kõik eelkõige teie vajadustest, seejärel muidugi hinnast.

Plaate on saada väga laias hinnaskaalas. Ei soovita minna reklaami õnge neid kõige odavamaid ära ostma. 70 kr/m2 hinnaskaalas võib saada vaid mingil põhjusel seisma jäänud laojääke või siis teise sorti kuuluvat plaati. Reeglina tuleneb plaadi hind : Värvitoonid (mida tumedam ja säravam, seda kallim) + tehnilised omadused + plaadi suurus ( suured mõõtmed ja mosaiik on kallimad) + tootjamaa + disain. Korraliku odavama keraamilise plaadi hind algab 125 kr/m2, klaasmosaiigil 295 kr/m2. Kallis, kuid kaunis on ehe marmor (alates 1200 kr/m2) ja klaas (alates 4200 kr/m2 ). Keegi ei käsi muidugi tervet vannituba klaasiseks plaatida. Ülimalt efektne on näiteks (elevandiluu)valge keraamiline plaat, millest jookseb läbi eri tooni rohelistest plaadikestest rida. Või lihtsalt mõned “klaassilmad” selles. Nagu teada, tekitab klaas valguse murdumise efekti. Muist teie külalisi on selle peale kindlasti sillas ja kadedusest plaadikarva rohelised... Palju selline tulemus normaalsest poest ostes maksab? Põhiplaat ca 250 – 500 kr/m2, klaasbordüür 800 kr/jooksev meeter.

Kui kõik kaunis tundub liiga kallis, võiks meenutada õpetaja Lauri soovitust, et kui tervet rehkendust teha ei jaksa, alustage poolega. Mitte ükski käsulaud ega moekaanon ei nõua, et kogu vannituba peab olema plaaditud. Oluline on see tõesti vaid märgades tsoonides. Värvitud pind + plaadid võib olla vägagi efektne. Värvide suhtes ei ole samuti mingeid kindlaid ettekirjutusi. Lihtne vihje: ühetooniline, kirju mustrita plaat võimaldab rohkem mängida lisanditega. Kui te ei taha edaspidi valida käterätte, vannisoola, seepe ja šampoone mitte värvi, vaid kasutamisomaduste järgi, võtke neile ühetooniline taust! Ärge kartke valget! See ei tekita haiglaefekti, kui teda kasutada koos nt klaas- või alumiiniumbordüüri või üksikute piltdisainplaatidega. Valgega haakuvad ju suvalised aksessuaarivärvid. Ärge kartke valget põrandalgi! Seal on värvist olulisem libisemiskindlus. Ja kui teile meeldib hoopis potisinine või must lagi või sein või põrand – kõik see võib olla vägagi lahe... Suurema pere puhul on igati õigustatud mitte üks, vaid kaks kraanikaussi. Jne, jne.

Kes ei soovi piltlikult öeldes alakeha kaudu hambaraviga tegelda, võtab kursi mõnda suuremasse ja pikemate traditsioonidega ärisse. Tallinnas on enamik neist koondunud Pärnu maantee piirkonda. Suuremas poes on suurem valik. Kui otsitav esmapilgul silma ei hakka, tasub kindlasti küsida müüja-konsultandilt. Kõik ei mahu näidistesaali, kui seda just kaootiliseks laoks ei ole muudetud. Suurfirmadel käivad tellimused kataloogi kaudu. Nad suudavad mõne nädalaga täita teie kõige ekstravagantsemadki soovid. Väiketegijad müüvad seda,mis neil hetkel laos juhtub olema; uut kaupa peab ootama üpris pikalt. Suured maaletoojad ei anna teile valida mitte kuni ehk kümne, vaid hulga rohkemate firmade toodangu vahel – kõikvärki materjalist, suuruse ja hinnaga plaatidest, valamutest ja pottidest mööbli ja aksessuaarideni. Müüjad-konsultandid on profid. Nad võivad teile üllatavalt asjalikku nõu anda. Nad ei ürita müüa teile kõige kallimat, vaid sobivaimat. Neilt võib uurida ka tööde tellimise suhtes – nad on üsna lähedalt nendegi küsimustega kokku puutunud.

Kas käia välja hulk raha väga tuntud ja hinnatud kaubamärkide eest? Või kõlbavad sama hästi ka nende odavamad analoogid? Mitmeidki analooge toodetakse emafirmade endi rajatud tehastes. Masinad on üle maailma samad, märgatavat kvaliteedivahet pole. Niiskustõkete, kinnitus- ja vuukimissegude ning mitmesuguse muu ehituskeemia puhul on kindlam siiski eelistada tuntud headuses maailmakuulsaid kaubamärke, nt Itaalia firma MAPEI tippkvaliteeti.

Usaldatavas äris pakutavaga saab eelnevalt tutvuda ka nende interneti-kodulehekülgede vahendusel. Võite nendeni jõuda nii otsimootori (nt www.neti.ee) abil kui tuletades aadressi poe nime järgi (nt www.plaadipunkt.ee). Korraliku müüja koduleheküljelt lähevad loomulikult edasi lingid ka tootjafirmadele.