Portselan keraamiliste plaatide plaatimine, puhastamine ja hooldus (üldine ja lühike* ) juhend

6mm paksuste plaatide plaatimise kriitilised nõuded, aga väga soovitavad ka tavalistele plaatidele kestva plaatimistulemuse saavutamiseks:

  1. Plaadi tagakülg peab olema 100% plaadiliimiga kaetud, selleks peab plaadi pinna ka tagant plaadiliimiga kokku tegema nakke- ja 100% kattuvuse (plaadi toe) tagamiseks
  2. Vuugivahe laius on vähemalt >2mm! Vuukide ja plaadipinna ühtluse tagamiseks kasuta vastavaid paigaldamise klipse.
  3. Plaadi sisse nurkade ja väljalõigete tegemisel PEAB puurima 7mm või 8mm puuriga plaanitava väljalõike nurka(desse) eelnevalt augu ette (hilisemate nurkadest plaadipinda „jooksvate“ mõrade tekkimise vältimiseks)
  4. Kasuta elastset (sic´ kallimat) plaatimissegu (näiteks Mapei Ultralight, Elastorapid, Keraflex Maxi)

Vuukimine, puhastamine ja hooldus

Tsemendibaasil plaadiliimidega (nö. normaalsegudega) paigaldatud plaate võib vuukida 24/48 tunni pärast, kiirplaatimissegudega 4 tunni pärast (NB! Keskkonna temperatuur ≈ +25C ja õhuniiskus ≈ 50%!)

Lihvitud ja poleeritud plaatide vuukimisel kasutada toon toonis tsemendipõhilisi vuugitäiteid (suur valik Mapei Ultracolor Pluss toodete sarjast. Matipinnaga plaatide vuukimiseks võib kasutada ka määrdumis-, happe jne kindlamaid EPO epoksüüd baasil Mapei Kerapoxy tootesarja vuuke).

Vältida tuleks erksaid vuugitoone nagu must, punane, sinine jt. Kui aga peab ikka erksat värvi vuugitäidet kasutama, siis mitte kasutada elastseid sünteetiliste lisanditega vuugitäiteid ja mitte lisada vuugisegule latekslisandit. Tõenäoliselt raskendavad need materjalid plaatide puhastatavust tavaliste puhastusvahenditega. Soovitame enne katsetada ja kontrollida plaatide puhastamise võimalusi.

Vuukimisel peab vuugisegu laotama üle kogu plaaditud pinna (mitte ainult vuugi kohalt!).

Pindadelt eemaldada üleliigne segu koheselt niiske käsnaga ja puhta veega. Suurtel pindadel kasuta puhastamiseks proffi puhastusmasinat.

Vuukimise järgne põhjalik esmane puhastus on vajalik:

1) toote esteetilise ja puhta pinna taastamiseks

2) plaadi omaduste taastamiseks, mis muudab plaadi igapäevase hoolduse käigus kergesti puhastatavaks.

Mida rutem saab plaadipinda puhastada- seda lihtsamalt see töö õnnestub.

Vuugitäite, tsemendi, plaatmissegu, ja puhastusainete jms jääkide puhastamiseks võib kasutada kaubanduses müügil olevaid (kergelt) happelisi puhastusaineid nagu Mapei Keranet saraja tooted (välja arvatud vesinikfluoriidi happed ja selle derivaadid) vastavalt EN juhendile 176. EPO epoksüüd vuugitäite jääkide puhastamiseks kasuta Mapei Kerapoxy Cleaner ainet.

NB! Tähtis on plaadipinnalt puhastuvahendite jääkide täielik maha pesemine/ ära loputamine rohke puhta veega. Kumuleeruvad puhastusaine jäägid tekitavad plaadile kleepja kile, mis muudab plaadipinna puhtana hoidmise peaaegu võimatuks.

Plaaditud ja puhastatud põrandat tuleb edasiste töö-operatsioonide eest (n. seinte pahteldamine ja värvimine, toru- ja elektri tööd vms.) korralikult kaitsta kas PVC kile, kaitsepaberi, kartongi vms.

Hooldus ja puhastamine 

Portselan keraamiline plaat on reeglina väga hea puhastatavusega pinna kate.

„Puhastatavus” tähendab materjali omadust võimaldada mustuse ja tolmu eemaldamist tagades vajalikud hügieenitingimused. See on otseselt seotud plaadi materjali tiheduse ja niiskuse imavusega ning materjali vastupidavusega keemilistele ainetele.

Üldiselt on portselan keraamilised plaadid väga hea puhastatavusega. Materjal kannatab ka vajadusel (kontsentreeritud) lahustite ja keemiliste puhastuvahenditega töötlemist, on vastupidav alustele ja hapetele ka suure kontsentratsiooni korral, (välja arvatud vesinikfuoriidhape).

Probleeme ei tekita plaatidele ka tugevate puhastusainetega ja mehaaniline puhastusviis, seega on tagatud head hügieenilised tingimused ka väga määrdunud pinna korral.

NB! Mitte kasutada abrasiivseid küürimiskäsnasid ja mehhaanilisi puhastuskettaid! Igapäevase hoolduse korral tuleb jälgida, et poleeritud pinna korral tuleb põrandat pesta tavalise rasvadevaba (kergelt happelise- näiteks Mapei Keranet tooted) puhastusainega, vältides igasugust vaha sisaldavaid või läikimist tõstvaid aineid/ lisandeid.

NB! Toodete praktilisus ja puhas läige on sõltuv valitud plaadi toonist. On loomulik, et väga hele ja väga tume pind vajavad nõudlikumat puhastamist.

Tabel soovitustega puhastusvahenditele nii igapäevase kui ka eriti tugeva puhastuse korral.

Naturaalsetelt, struktuursetelt ja poleeritud plaatidelt plekkide eemaldamise soovitusi saab küsides tootjalt.

  • Üksikasjalikumate juhendite saamiseks vaadake tootja kodulehelt, ja/või pöörduge küsimustega müüja poole.